Töretlen népszerűségnek örvendenek a home office napok a cégeknél, s bizonyos szakmákban, már a remote work sem ismeretlen fogalom. A fehér galléros munkavállalók természetesen örömmel fogadják ezt a kedvezményt, juttatást, de vajon van-e mellékhatása és ha igen, mit tehetünk ellene?
Sokat foglalkoztunk már korábban is munkáltatói márkaépítéssel, s örömmel vettük észre, hogy a csocsóasztal, babzsák fotel, home office háromszögből képesek elmozdulni a cégek a tényleges munkáltatói márka építés irányába. Ettől függetlenül a népszerű intézkedésként egyre gyakrabban fellelhető otthonról dolgozásnak lehetnek mellékhatásai is, melyekkel jó, ha tisztában vagyunk. Itt most nem csak arra a klasszikus mellékhatásra gondolunk, hogy vajon otthon ugyanannyira hatékonyak-e a kollégák, mint a cégnél, hanem ennél jóval messzebbre is tekintünk. Persze ettől még ez egy nagyon hasznos, értelmes és vonzó juttatás, melynek rengeteg előnye van! Nem a megszüntetése, hanem az ésszerű és hatékony használata mellett érvelünk.
Csapatszellem, csoportdinamika
Nem nagy megfejtés, de ha a kollégák heti akár 1-2 napot is otthon tölthetnek, koránt sem biztos, hogy az nem megy hosszú távon a közösségi kohézió rovására. Ezzel tulajdonképpen a heti munkatalálkozásokat ötről három napra csökkentjük. Nyilván a kevesebb közös munka, együtt töltött idő alacsonyabb csapatkohéziót eredményez. Ennek egyik következménye, hogy az újonnan érkező kollégák lassabban illeszkednek be a közösségbe. Ezt stratégiailag végiggondolt és felépített csapatépítéssel persze lehet javítani, de azért jó, ha ezzel tisztában vagyunk.
Kékgallér-fehérgallér árok mélyülése
Számos cégnél tapasztalható, hogy a cégen belül a kékgalléros munkavállalók a fehérgallérosokat „vízfejnek” tartják, egyfajta szükséges rossznak, akiket ők tartanak el. Míg a fehérgalléros munkavállalók gyakran fordulnak el a kékgallérosoktól, hogy ők igazából nem értenek semmihez, mert még diplomájuk sincs sok esetben. Ez sztereotipnak tűnhet, de tapasztalatunk szerint sajnos még mindig sok helyen tartja magát ez a látásmód. Ezen pedig nem segít, ha a fehérgalléros munkavállalók elmehetnek home officba, a kékgallérosoknál pedig ugyanez nyilván megoldhatatlan. Érdemes ilyen esetekben a kékgalléros munkavállalók számára akár plusz szabadnapokat adni a fehérgallérosok otthoni munkavégzésének kompenzálására. (pl.: ahol havi egy nap home office jár a fehérgalléros kollégáknak, ott a cég adhat éves szinten 2-3 nap fizetett szabadságot a kékgalléros munkavállalóknak. Hiszen a fehérgallérosok által így megtakarított munkába járás ezzel kb. egyenértékű, s így mindkét fél kapott kedvezményt.)
Helyettesítések problematikája
Különösen kisebb cégek esetén jelenthet ez gondot. Ha a kollégák kevesebbet dolgoznak együtt, akkor kevésbé látják egymás munkáját, kisebb eséllyel tudják átvenni a másik feladatait hiba nélkül egy betegség, vagy szabadság esetén. Erre megfelelő megoldás lehet, ha a helyettesítésre kijelölt kollégáknak biztosítunk egy-egy napot havi szinten, ahol egyeztethetnek, átbeszélhetik feladataikat, s akkor egy esetleges helyettesítés home office esetén sem lesz kockázatos.
Mindent egybevetve a home office egy nagyon népszerű és vonzó juttatás. Használjuk megfontoltan, s minden kollégánk megelégedésére.